Wypoczynek na weekend - co robić, co warto zobaczyć

Poza wakacyjnym leniuchowaniem na tarasie czy nad rzeczką polecamy krótkie wycieczki po okolicy:

 • Szydłów (3 km) – Szydłów – „polskie Carcassonne” zwany tak dzięki zachowanemu do czasów współczesnych XIV-wiecznemu układowi urbanistycznemu średniowiecznego miasta.
  Do najważniejszych zabytków miasteczka zaliczają się: mury obronne wraz z Bramą Krakowską, zamek królewski z XIV w. (Sala Rycerska, Skarbczyk, Brama Zamkowa), kościół farny pod wezw. św. Władysława, gotycki kościół pod wezw. Wszystkich Świętych z przełomu XIV i XV w.. Świętych, synagoga z XVI w, w której obecnie mieści się muzeum z eksponatami związanymi z kulturą żydowską.
 • Grabki Duże (5 km) – późnobarokowy pałac o charakterze orientalnym tzw. Harem Kasztelana. Zbudował go w 1742 roku kasztelan małogoski Stanisław Rupniewski. Budynek zaprojektowany został przez włoskiego architekta Franciszka Placidi. Z pałacem związana jest niezwykła opowieść o jego właścicielu, Stanisławie Rupniewskim. Podczas bitwy pod Wiedniem dostał się do niewoli tureckiej, gdzie szczególnie zachwyciły go haremy. Powrócił do swych włości po 20 latach i zbudował własny. Szlachcic był bardzo kochliwy – mając 60 lat zakochał się w pannie z Szydłowa. Ponieważ jej opiekun nie chciał zgodzić się na małżeństwo, kasztelan porwał pannę. Już pod samym pałacem w Grabkach rozpędzony powóz roztrzaskał się o drzewo i kochliwy szlachcic zginął na miejscu…
  Pałac dzisiaj jest własnością prywatną, został wyremontowany, do oglądania tylko z zewnątrz – może to dobry pomysł na weekend?
 • Zalew Chańcza (ok. 10 km) – największy zbiornik wodny w województwie świętokrzyskim o powierzchni 400 ha, czysta woda w otoczeniu lasów pełnych grzybów. Powstał przez zalanie fragmentu doliny rzeki Czarnej wraz z przylegającymi łąkami, pastwiskami i kilkoma zabudowaniami. Idealne miejsce na wypoczynek – możliwe są kąpiele, wędkowanie, a także uprawianie sportów wodnych – możliwość wynajęcia sprzętu wodnego w Ośrodku Sportów Wodnych Keja.Kurozwęki (10 km) – zespół pałacowo-parkowy ze wspaniałymi platanami jako pozostałość po krajobrazowym parku angielskim. Udostępnione są do zwiedzania z przewodnikiem wnętrza pałacu, dziedziniec oraz lochy. Dodatkową atrakcją, która czeka nas w każdy weekend, jest wycieczka wozem safari bizon, wjeżdżającym na łąki pomiędzy pasące się bizony, mini zoo i plac zabaw, a sezonowo labirynt w polu kukurydzy.
 • Raków (13 km) – miasteczko znane z historii jako centrum braci polskich zwanych arianami. W XVII w. mieściła się tu szkoła ariańska o międzynarodowej sławie. Najważniejsze zabytki to: kościół parafialny pw. św. Trójcy z XVII, wzniesiony na miejscu zburzonego zboru ariańskiego, dom ministra ariańskiego z przełomu XVI i XVII wieku, Dom ariański zwany także Domem wójta z przełomu XVI i XVII wieku, poreformacki kościół św. Anny z XVII w., Luterska Górka – dawny cmentarz ariański z XVI – XVII wieku.
 • Rytwiany (20 km) – ruiny średniowiecznego zamku, pałac Radziwiłów (dziś hotel), Pustelnia Złotego Lasu – położona w samym środku puszczy rytwiańskiej w pokamedulskim klasztorze. Obok znajduje się ścieżka historyczna o życiu monastycznym. Klasztor i kościół można zwiedzać z przewodnikiem w sezonie turystycznym. Warto też odwiedzić piękne ogrody klasztorne. W pustelni corocznie odbywają się imprezy plenerowe: Klasztorna Majówka, Klasztorny Odpust (15 sierpnia), Leśna Apteka (ostatnia niedziela września).
 • Chmielnik (20 km) – miasteczko o bogatej historii sięgającej XIII w. Najbardziej jednak kojarzone z kulturą żydowską, od XVII w. zaczęli się tu osiedlać żydzi sefardyjscy wygnani z Hiszpanii. Do najważniejszych zabytków należą: Kościół św. Trójcy z początku XVI w., Synagoga z XVIII w. (obecnie w synagodze znajduje się nowoczesne muzeum „Świętokrzyski Sztetl”), Kościół parafialny pw. Niepokalanego poczęcia Najświętszej Marii Panny ukończony w 1783, Rynek o układzie architektonicznym z XIX w.
  Muzeum Polskiej Motoryzacji XX wieku „Polska na kołach“ w Podgajach (21 km) – można zobaczyć pojazdy, które już zniknęły z naszych dróg: „Syrenkę“, „Warszawę“, czy Jelcza „ogórka“.
 • Busko-Zdrój (28 km) – miasto uzdrowiskowe z pięknym parkiem. Warto zobaczyć: kościół parafialny Niepokalanego Poczęcia NMP z przełomu XVI i XVII w., drewniany kościół św. Leonarda z XVII w., zespół poklasztorny z lat 1720-1730, kaplica św. Anny z XIX w., słynne Sanatorium Marconi z 1836, Zamek Dersława – stylizowany na średniowieczny kasztel, sanatorium Mikołaj z 1837, Synagoga z 1929, zdewastowana przed hitlerowców w czasie II wojny światowej, zamieniona na pomieszczenia handlowe, Wille: Bagatela Mała, Sanato, Słowacki, Oblęgorek, Ormuzd, Zielona, Bristol, Dersław.
 • Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie (28 km) – prawdziwa podróż w krainę marzeń dla dzieci i dorosłych. Najmłodszych czeka weekend pełen wrażeń. W obiekcie znajduje się biblioteka z czytelnią i księgarnią, sala kinowa i teatralna oraz sale warsztatowe. Budynek otaczają ogród zmysłów z altanami, a także kuźnia z bajki „120 Przygód Koziołka Matołka” i amfiteatr nad stawem. Do zobaczenia także niezwykła wystawa pt. „Bajkowy świat” utrzymana w charakterze interaktywnej zabawy przy wykorzystaniu m.in. technik multimedialnych.
 • Baseny Mineralne w Solcu-Zdroju (28 km) – kąpiele relaksacyjno-lecznicze w solance siarczkowo-siarkowodorowej, mającej ok. trzy miliony lat, pochodzącej ze źródła „Malina” w Solcu-Zdroju.
 • Ujazd (40 km) – ruiny zamku Ossolińskich Krzyżtopór. Jeden z największych zamków magnackich w Polsce, typowy przykład „palazzo in fortezza”, zbudowany w oparciu o kalendarz: 4 wieże jak pory roku, 12 dużych sal jak miesięcy, 52 pokoje…
 • Pińczów (40 km) – malownicze miasteczko położone nad Nidą, mocno związane z kulturą żydowską. Najważniejsze zabytki: dawny zespół klasztorny oo. Paulinów z XV w., Zespół klasztorny oo. reformatów na Mirowie, kaplica św. Anny wzniesiona w stylu manierystycznym w 1600, Dom Ariański (zwany również Drukarnią Ariańską) na Mirowie z przełomu XVI i XVII w., pałac Wielopolskich z 1789 z pawilonem ogrodowym w kształcie baszty z XVI w. wybudowanym przez Santi Gucciego, pozostałości pińczowskiego zamku z XIII w., przebudowanego w XVI w. według projektu Santi Gucciego, synagoga Stara, wybudowana w latach 1594-1609. Jest jedną z najstarszych synagog zachowanych w Polsce.
 • Atrakcją turystyczną jest ciuchcia Expres Ponidzie, obecnie czynna na trasie do Umianowic i dalej do Jędrzejowa lub Hajdaszka, szlak do Wiślicy jest nieprzejezdny, ale w planach jest uruchomienie, początkowo na odcinku Pińczów–Młodzawy.
 • Pola lawendy w Winiarach koło Nowego Korczyna (43 km) zajmują w sumie 11 ha w czterech miejscach. Trzy pola znajdują się przy tzw. Drodze Józefa Piłsudskiego, którą pokonywali dowodzeni przez niego legioniści podczas swych pierwszych bojów w 1914 r.
  W jego pobliżu stoi ułożony z kamieni szałas przypominający kształtem igloo – takie budowle w Prowansji nazywają się beries i służą do wypoczynku pasterzom i zbieraczom lawendy.
  Czwarte, największe, lawendowe pole położone jest po drugiej stronie drogi Sandomierz-Kraków, w sąsiedztwie parku ze stojącym na wiślanej skarpie i mocno zniszczonym dworem z XIX w. Właściciele nie zabraniają obcym dostępu do pól czy nawet zrywania kwitnących roślin, które po rozgnieceniu wydzielają silny, przyjemny zapach.
  Druga połowa czerwca to najlepsza okazja na taką wonną wycieczkę i wypoczynek w kwiecistym otoczeniu. Lawenda kwitnie wprawdzie jeszcze jesienią, ale pachnie wówczas znacznie mniej intensywnie.
 • Stradów (55 km) – wczesnośredniowieczny zespół osadniczy z IX-XI w., największy z tzw. wielkich grodów wiślańskich, o powierzchni wynoszącej ponad 25 ha. Znaleziono tu ślady chat typu półziemiankowego, potężne fortyfikacje ze skomplikowanym układem wałów. Do dziś badacze nie ustalili jednoznacznie, jaką funkcję pełnił tak olbrzymi obiekt.
 • Młodzawy Małe, „Ogród na rozstajach” (50 km) – przepiękny prywatny ogród udostępniony do zwiedzania w każdy weekend. Ogród o powierzchni 1 hektara, położony na 3 poziomach, rośnie w nim ponad 2 tysiące gatunków roślin: drzewa, krzewy i byliny, rośliny egzotyczne i rzadkie, są również oczka wodne z nenufarami. Rzeźbione ławeczki pozwalają na wypoczynek , podczas którego możemy podziwiać panoramę ogrodu.